Nyheter
2018-03-11 23:22:14
Slutspelsomgång för pojkar i år 8, 9 och gymnasiet.
Här kommer info och gruppindelning för nästa omgång för pojkarna.
Dags för slutspelsrundan i skol-DM i innebandy!
Här nedan ser ni gruppindelningarna för slutspelsrundan i pojkarnas klasser för år 8, år 9 och gymnasiet. För respektive klass så framgår det också vilka lag som går vidare till finalspelet.
Finalspelet kommer spelas i form av semifinaler och sedan match om tredjepris och final.
Vi flyttar fram sistadatumet lite så den här slutspelsomgången ska vara färdigspelad och resultatrapporterad senast den 13 april så kontakta gärna era motståndare snart så att ni kan hitta en dag och tid som passar.
Läs igenom informationen på startsidan och reglerna så ni har koll på vad som gäller för årets skol-DM!
Vinnande laget i gruppspelet rapporterar in resultaten via mail till innebandy.stockholm.skolif@gmail.com direkt efter avslutat gruppspel!
Pojkar årskurs 8:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel.
Grupp 1
Futura Bergtorp (Arrangör)
Björkebyskolan
Engelska skolan Älvsjö
Grupp 2
Tappströmsskolan (Arrangör)
Skarpängsskolan
Söderviksskolan
Pojkar årskurs 9:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel.
Grupp 1
Röllingby Skol-IF (Arrangör)
Björkebyskolan
Johan Skytteskolan
Grupp 2
Tappströmsskolan (Arrangör)
Ribbyskolan
Skolhagenskolan
Pojkar gymnasiet:
Ettorna från alla grupper går vidare till finalspel.
Grupp 1
Hersby gymnasium (Arrangör)
Östra gymnasiet
Bromma gymnasium
Grupp 2
Fridegård (Arrangör)
F B Riksäpplet
Rönninge gymnasium
Grupp 3
Danderyds gymnasium (Arrangör)
Tullinge gymnasium
Nacka gymnasium
Grupp 4
Rudbeck (Arrangör)
Upplands-Bro gymnasium
Österåkers gymnasium
Stort lycka till nu till alla lagen!
2018-03-11 22:41:10
Finalspel för pojkar i årskurs 6 och årskurs 7.
Här kommer info om finalspelet för pojkar i årskurs 6 och 7.
Klart för finalspel för pojkar i årskurs 6 och årskurs 7!
Vi har nu fått klart alla gruppspel för årskurs 6 och 7 och det är dags att gå vidare till finalspel. Här nedan ser ni hur semifinalerna ska spelas och vilka som är arrangörer.
Finalspelet spelas i form av semifinaler och därefter match om tredjepris och slutligen final.
Matcherna i finalspelet spelas 2 x 20 min med sista tre min i andra perioden med effektiv tid.
Vi flyttar fram sistadatumet lite så finalspelet ska vara färdigspelat senast den 13 april så kontakta gärna era motståndare snart så att ni kan hitta en dag och tid som passar.
Läs igenom informationen på startsidan och reglerna så ni har koll på vad som gäller för årets skol-DM!
Finalspel - Pojkar årskurs 6:
Arrangör: Söderviksskolan
Semi 1: Sköndalsskolan - Söderviksskolan
Semi 2: Futura Bergtorp - Bäckahagen
Finalspel - Pojkar årskurs 7:
Arrangör: Hässelby Villastad
Semi 1: Hässelby Villastad - Röllingby
Semi 2: Futura Bergtorp 1 - Ribbyskolan
Stort lycka till nu till alla lag!
2018-03-11 21:04:41
Finalspel för flickorna!
Här kommer info om finalspelet för flickornas klasser.
Klart för finalspel för samtliga flickklasser!
Vi har nu fått klart alla gruppspel och det är dags att gå vidare till finalspel för flickorna. Här nedan ser ni hur semifinalerna ska spelas och för gymnasiet vilka lag som ingår i finalgruppen.
Finalspelet spelas i form av semifinaler och därefter match om tredjepris och slutligen final, utom för flickorna i gymnasiet som kommer spela finalspel som en trelagsgrupp.
Matcherna i finalspelet spelas 2 x 20 min med sista tre min i andra perioden med effektiv tid.
Vi flyttar fram sistadatumet lite så finalspelet ska vara färdigspelat senast den 13 april så kontakta gärna era motståndare snart så att ni kan hitta en dag och tid som passar.
Läs igenom informationen på startsidan och reglerna så ni har koll på vad som gäller för årets skol-DM!
Finalspel - Flickor årskurs 6+7:
Arrangör: Futura Bergtorp
Semi 1: Futura Bergtorp - Sandåkraskolan
Semi 2: Futura Bergtorp (åk 7) - Söderviksskolan
Finalspel - Flickor årskurs 8+9:
Arrangör: Tappströmsskolan
Semi 1: Knorra - Tappströmsskolan
Semi 2: Björkebyskolan - Futura Bergtorp
Finalspel - Flickor gymnasiet:
Arrangör: Upplands-Bro Gymnasium
Finalgrupp
Upplands-Bro Gymnasium
Östra Gymnasiet
Skärgårdsgymnasiet
Stort lycka till nu till alla lag!
2018-01-30 12:01:56
Lista på intresserade domare
Här kommer en lista på domare som ni kan kontakta inför era arrangemang.
Här nedan är en lista på domare som sagt att de kan och vill döma skol-DM i innebandy.
Samtliga är domare som dömer i Stockholms Innebandyförbund.
Mikael Wiklund 0720227236 Salem
Anders Asp 0766316506 Farsta
Paulina Thunvall 0760451200 Sundbyberg
Eskil Simonsen 0737088620 Stockholm
Alexander Potapeiko 0723022628 Stockholm
William Albrecht 0768500724 Stockholm
Leo Odell Johansson 0709199802 Stockholm
Jakob Nima 0700729492 Norsborg
Daniel Karlsson 0720272885 Rågsved
Thomas Gjutarnäfve 0725595900 Tullinge
Robert Jäderlund 0707305809 Stockholm
Johan Jäderlund 0704746767 Stockholm
Rasmus Jansson 0735698183 Lidingö
Jan Lingemark 0709626822 Väsby
Fredrik Nensen 0768006678 Väsby
Osama Abaied 0739158602 Huddinge
Tobias Berger 0762593104 Hägersten
Christoffer Markovski 0735526270 Stockholm
Gustav Frank 0727043218 Tullinge
Daniel Kölborn 0722254049 Hägersten
2018-01-30 01:19:46
Gruppindelning för pojkarnas klasser
Här kommer gruppindelningen för de olika klasserna för pojklagen.
Dags att dra igång skol-DM i innebandy!
Här nedan ser ni gruppindelningen för alla pojkarnas klasser. För respektive klass så framgår det också vilka lag som går vidare till nytt gruppspel eller finalspel.
Finalspelet spelas i form av semifinaler och sedan match om tredjepris och final.
Lottning av nästa gruppspel och hemmalag till finalspelet sker efter att gruppspelet är avslutat.
Första omgången ska vara färdigspelad och resultatrapporterad senast den 23 februari så kontakta gärna era motståndare snart så att ni kan hitta en dag och tid som passar.
Läs igenom informationen på startsidan och reglerna så ni har koll på vad som gäller för årets skol-DM!
Vinnande laget i gruppspelet rapporterar in resultaten på cupsidan direkt efter avslutat gruppspel!
Pojkar årskurs 6:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel.
Grupp 1
Sköndalsskolan (Hemmalag)
Sandåkraskolan
Engelska skolan Älvsjö
Bäckahagens skola
Grupp 2
Futuraskolan Bergtorp (Hemmalag)
Söderviksskolan
Boo Gårds skol-IF 1
Boo Gårds skol-IF 2
Pojkar årskurs 7:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel
Grupp 1
Ribbyskolan a (Hemmalag)
Ribbyskolan b
Björkebyskolan
Hässelby Villastads skola
Grupp 2
Futuraskolan Bergtorp 1 (Hemmalag)
Futuraskolan Bergtorp 2
Birkaskolan
Röllingby Skol-IF
Pojkar årskurs 8:
Ettan och tvåan i alla grupper går vidare till gruppspelsomgång 2.
Grupp 1
Birkaskolan (Hemmalag)
Björkebyskolan
Tappströmsskolan
Grupp 2
Skarpängsskolan (Hemmalag)
Tråsättraskolan
Futuraskolan Bergtorp
Grupp 3
Söderviksskolan (Hemmalag)
Ribbyskolan
Engelska skolan Älvsjö
Pojkar årskurs 9:
Ettan och tvåan i alla grupper går vidare till gruppspelsomgång 2.
Grupp 1
Sjöängsskolan (Hemmalag)
Ribbyskolan
Johan Skytteskolan
Grupp 2
Tappströmsskolan (Hemmalag)
Skarpängsskolan
Hässelby Villastads skola
Björkebyskolan
Grupp 3
Röllingby Skol-IF (Hemmalag)
Skolhagenskolan
Byängsskolan
Pojkar gymnasiet:
Ettorna i alla grupper och de fem bästa tvåorna går vidare till gruppspelsomgång 2.
Grupp 1
Distra gymnasium (Hemmalag)
F B Riksäpplet
Grillska gymnasiet
Grupp 2
Franska (Hemmalag)
Rönninge gymnasium
Östra gymnasiet
Grupp 3
Värmdö gymnasium (Hemmalag)
Tullinge gymnasium
Elektrikergymnasiet
Grupp 4
DGIK (Hemmalag)
Blackebergs gymnasium
Skärgårdsgymnasiet
Österåkers gymnasium
Grupp 5
Hersby skola (Hemmalag)
S:t Eriks gymnasium
Nacka gymnasium
Grupp 6
Rudbeck (Hemmalag)
Kungsholmens gymnasium
Bromma gymnasium
Grupp 7
Upplands-Bro gymnasium (Hemmalag)
Fridegård
VRG Odenplan
Stort lycka till nu till alla lag!
2018-01-30 00:25:38
Gruppindelning för flickornas klasser
Här kommer nu gruppindelningen för de olika klasserna för flicklagen.
Dags att dra igång skol-DM i innebandy!
Här nedan ser ni gruppindelningen för alla flickornas klasser. På grund av att det var lite få anmälda lag i några klasser så har vi slagit ihop några av klasserna.
För respektive klass så framgår också vilka lag som går vidare till finalspel.
Finalspelet spelas i form av semifinaler och sedan match om tredjepris och final, utom för flickorna i gymnasiet som kommer spela finalspel som en trelagsgrupp.
Lottning av hemmalag till finalspelet sker efter att gruppspelet är avslutat.
Första omgången ska vara färdigspelad och resultatrapporterad senast den 23 februari så kontakta gärna era motståndare snart så att ni kan hitta en dag och tid som passar.
Läs igenom informationen på startsidan och reglerna så ni har koll på vad som gäller för årets skol-DM!
Vinnande laget i gruppspelet rapporterar in resultaten på cupsidan direkt efter avslutat gruppspel!
Flickor årskurs 6+7:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel.
Grupp 1
Sköndalsskolan (Hemmalag)
Sandåkraskolan
Engelska skolan Älvsjö
Futuraskolan Bergtorp - år 7
Grupp 2
Birkaskolan (Hemmalag)
Futuraskolan Bergtorp
Söderviksskolan - år 7
Flickor årskurs 8+9:
Ettan och tvåan i båda grupperna går vidare till finalspel.
Grupp 1
Skarpängsskolan (Hemmalag)
Futuraskolan Bergtorp
Knorra
Skolhagenskolan
Grupp 2
Hässelby Villastads skola (Hemmalag)
Tappströmsskolan
Björkebyskolan - år 8
Engelska skolan Älvsjö - år 8
Flickor gymnasiet:
Ettan och tvåan från grupp 1 och vinnaren från grupp 2 går vidare till finalspel i trelagsgrupp.
Grupp 1
Värmdö Gymnasium (Hemmalag)
Östra Gymnasiet
Skärgårdsgymnasiet
Grupp 2
Upplands-bro Gymnasium (Hemmalag)
Rudbecks IF
Stort lycka till nu till alla lag!